Link to https://g.page/CoPrintNyomda
1123 Bp. Alkotás utca 39/A (bejelentkezéssel)

Űrlapok és formanyomtatványok

A formanyomtatványok alatt olyan kis terjedelmű szöveges vagy táblázatos oldalt/oldalakat értünk, melyek kitöltése előzetesen megadott és vezetett szabályok szerint történik. Ilyen nyomtatványokat használnak minden olyan helyen, ahol a válaszadók adataira vagy róluk gyűjtött információra van szükség. Milyen szempontokat vegyünk figyelembe egy űrlap készítésénél? A cikkből kiderül...

   

„A művészek és fotográfusok leghőbb vágya volt, hogy a zseni arcát megörökítsék, olyannyira,
hogy egyszer egy űrlapon a foglalkozása rovatba Einstein azt írta: modell.”
(Michio Kaku)

Űrlap nyomtatás

Az űrlapok, formanyomtatványok mérete

Mivel ezekre a nyomtatványokra legtöbbször írunk és mivel a kézírás több helyet igényel, mint a gépi írás, így A/5-ös méretnél nem célszerű kisebb méretű oldalt használni. Leggyakrabban az A/4-es formátumot használjuk.

   A méretet célszerű a felhasználni kívánt szöveg terjedelmétől függően kiválasztani.

 

Terjedelem és kötési módok

A terjedelem – ahogy azt a méret esetén is meghatároztuk – ugyancsak a szöveg mennyiségének nagyságától függ. Mivel nem sok ember szeret órákon át kérdésekre válaszolni, így csak a legszükségesebb kérdéseket érdemes a nyomtatványon feltűntetni. Pont ezért egytől egy-két oldalnál nagyobb terjedelmet nem szerencsés használni.

Egy vagy két oldalas terjedelemnél nincs kötési mód a vágáson felül. Négy oldalnál csak félbe hajtjuk az A/3-as ívet nyomtatás után (amennyiben A/4-es a végső méret), ha pedig nyolc oldalra van szükség, akkor vagy irkatűzéssel kapcsoljuk a két lapot, vagy csak egymásba dugjuk a meghajtott íveket.

 

Színek nyomtatása

Színesen nyomtatni ezeket a nyomtatványokat nem érdemes, mert a kitöltést, mint fő funkciót nem segítik. Színeket nyomtatni akkor érdemes, ha jelentősége van valamelyik arculati elem használatának (pl. marketing szempont) vagy ha a feketét egy kiegészítő szín pl. átláthatóbbá teszi.

 

Papír kiválasztása nyomtatványok, űrlapok nyomtatásához

Ezen nyomdai termékeket egyszer használatos mivoltuknál fogva nem érdemes jobb minőségű papírra nyomtatni. Legtöbbször a 80 g/m2-es ofszet papír használjuk hozzá. Ennél vastagabb papír használata felesleges, a műnyomóra pedig nehezebb írni, mint az ofszet papírra. Egyedül orvosi kartonoknál szoktunk vastagabb papírt használni, ahol többször kerül fel adat a nyomtatványra. Itt leggyakoribb a 300 g-os ofszet papír. Ez a vastagság segíti a karton kereshetőségét is nagyobb mennyiségű karton között.

Előfordul, hogy egy űrlap kitöltése több példányban szükséges. Ilyenkor önátíró lapot használunk, így nem kell ugyan azt a szöveget több példányba leírnunk és több példány készül ugyan arról a kitöltésről.

 

Tipp Mindig használjunk nagyobb soremelést és kellő mennyiségű helyet a kitöltés helyénél, mert hely hiánya esetén nehézkessé, olvashatatlannál válhat a kitöltés. Érdemes a tervezés során próbát is végezni, hogy kellő mennyiségű helyet hagytunk-e a kitöltésre.

 

Nyomtatványok, űrlapok nyomtatásával, készítésével kapcsolatos árajánlatkérés

Nyomdai árajánlatkéréskor a következő paramétereket kell megadni a nyomtatáshoz:

  • A munka elnevezése: ez a könnyebb beazonosítás szükséges – ebben az esetben pl.  Jelentkezési lap.
  • Pontos példányszám meghatározása.
  • A nyomtatvány vágott, azaz kész mérete milliméterben megadva.
  • Az űrlap terjedelmének megadásánál az oldalak számát adjuk meg.
  • A színek számának nyomdai meghatározásánál a 4+0 vagy 1+0 kifejezéssel a színes vagy feketefehér (esetleg direkt színű) nyomtatást határozzuk meg. A két szám (pl. 4+0) a lap két oldalára utal. A 4-es szám a 4 nyomdai alapszínt jelenti, amiből kikeverhető az összes többi szín is a nyomtatás során.
  • A papír meghatározása: nyomtatványok, űrlapok nyomtatásánál a fent említett 80 g-os papírt szoktuk használni, de itt jelezhetjük, ha már, pl. önátíró nyomtatását választjuk.
  • Végül a kötés módját és egyéb kötészeti eljárásokat kell meghatároznunk. Ilyen a hajtás, tömböknél a fejben ragasztás, több oldalas nyomtatványoknál az irkatűzés (füzet nyomtatás esetén) vagy a sima vágás.

 

Űlap szerkesztése, nyomtatása

 

Űlap szerkesztése, nyomtatása

 

Űlap szerkesztése, nyomtatása

Űrlap és nyomtatvány nyomtatás - Budapest

 

 


A cikkek megjelenését nyomon tudja követni:
Facebookon: https://www.facebook.com/CoPrintNyomda
Twitteren: https://twitter.com/CoPrintNyomda
Feliratkozás hírlevélre: http://eepurl.com/bCGIuD
A képek pedig a Pinteresten tekinthetők meg: https://www.pinterest.com/coprintnyomda/

  Csatlakozzon Facebook oldalunkhoz!  Csatlakozzon Twitter oldalunkhoz!  Csatlakozzon Printerest oldalunkhoz!  Iratkozzon fel hírlevelünkre


 Megosztom, mert érdekes!