Link to https://g.page/CoPrintNyomda
1123 Bp. Alkotás utca 39/A (bejelentkezéssel)

Nyomdai előkészítés és elektronikus kiadványszerkesztés

Adobe kiadványszerkesztő, képkezelő, tördelő programok a nyomda előkészítéséhezKorszerű számítógépes nyomdai előkészítés nyomdánkban a legfrissebb Adobe programokban történik, melyek lehetővé teszik a pontos munkát, hatékonyságuknál fogva legrövidebb idő alatt és olcsóvá téve ezzel a nyomdai előkészítés (kiadványszerkesztés) költségét.

Fekete-fehér és színes képfeldolgozást, emblémák reprodukcióját, oldalkialakítást, tipográfiai- és arculattervezést egyaránt végzünk. Megszerkesztett kiadványt fogadunk Macintosh vagy PC környezetben készített QuarkXPress, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe Photoshop és Corel programban is. 

Nyomdánkban az előkészítés során, a szerkesztésnél kimagasló figyelmet fordítunk a tipográfiai szabályok betartására és a kiadvány könnyű kezelhetőségére amellett, hogy a nyomtatvány típusától függően ez például reklámanyag esetében kiemelkedő marketing hatással vagy szépirodalom esetén esztétikai élménnyel párosuljon. A kiadványszerkesztés vagy nyomdai előkészítés nem történhet a tipográfiai szabályok betartása nélkül.

Wikipédia: tipográfia, kiadványszerkesztés

 

PDF és e-book formátumok

Igény szerint vagy direkt célból az előkészítés után a megszerkesztett anyagokat nem nyomdai, hanem elektronikus végfelhasználói formátumban mentjük ki, kérésre kiegészítve hang vagy videótartalommal. Ez külön kiadványszerkesztői tevékenységet igényel, de így akár mobilon, interneten vagy táblagépen is olvasható a kiadvány. Bővebben az elektronikus kiadványszerkesztésről a Szolgáltatások / E-book (e-könyv), e-magazin, e-reklámújság és interaktív PDF készítése menüpontban olvashat!

 

Kiegészítő szolgáltatásainkról a nyomdai előkészítés, kiadványszerkesztés során bővebben a Szolgáltatások / Megszemélyesítés, QR-kód menüpontban olvashat!

Komplett anyagleadásról és nyomdai előkészítésre küldött kézirat leadásáról bővebben az Anyagleadás menüpontban talál információt.

 

 Nyomdai előkészítés és kiadványszerkesztés, szövegtördelés (Indesign)   Nyomdai előkészítés és kiadványszerkesztés, képkezelés (Photoshop)

 

Tipográfia a kiadványszerkesztésben - a nyomda feladata a tervezés, nyomdai előkészítés, kiadványszerkesztés során

A tipográfia jelentése hagyományos értelemben a nyomtatott szöveggel kapcsolatos előkészítés és tervezés, azonban mai megfogalmazásban inkább a szöveges közlés esztétikus és érthető megjelenítését értjük alatta, a kép és szedett szöveg együttes elrendezésével. A tipográfiai tervezés, nyomdai előkészítés ipari formatervezői tevékenység, mely nyomtatás útján előállított - vagy manapság már digitális úton is megjelenített - művészi kiadványok megformálására törekvő tervezőmunka.

A szó görög eredetű és első fele a τυπος (tüposz): vert vagy vésett ábra, második fele pedig a γραφω (graphó): írni szóból ered.

Ez az elnevezés a XVI. századtól úgy került a köztudatba, mint könyvnyomdászat, de tipográfusnak hívták magát a nyomdászt, a betűtervezőt és a metszőt is.

A  tipográfia egy olyan tervezési folyamat, előkészítés, mely során cél a kiadványok művészi megformálása, a tartalom és forma összhangjának megteremtése.

A tipográfiai előkészítés és tervezés egy igen összetett folyamat, mely során a tipográfusnak (vagy kiadványszerkesztést végző személynek) el kell tudnia képzelni, hogy a terve hogyan fog megjelenni a kiválasztott papíron, a nyomtatott technológiával és festékkel az ő általa meghatározott formában.

A tipográfusnak ismernie kell a nyomda általi egész feldolgozás folyamatát, sajátosságait, mert csak így tud használható, esztétikus és kivitelezhető alkotást megvalósítani, a megvalósításhoz pedig számos eszköz áll rendelkezésre a kiadványszerkesztő programokban.

 

A nyomdai előkészítés és kiadványszerkesztés által befolyásolandó tényezők, amiket érdemes szem előtt kell tartani:

  • a mű jellege (pl. mese- vagy műszaki könyv, újság, reklámújság, akszidens kiadvány),
  • funkciója (pl. könyv esetén kisgyereknek vagy felnőttnek szól)
  • a kiadvány alakja (pl. művészi vagy egyszerűbb műszaki tervezést igényel).
  • nyomda eljárása által nyújtotta lehetőségek figyelembevétele
  • papír minősége, színek száma
  • felhasználandó illusztrációk támogató jellege

A tipográfia alapvető céljai a nyomdai előkészítés, kiadványszerkesztés során

Hogy kiadványunk vonzó és érthető legyen az olvasó számára, a következő célkitűzéseknek kell megfelelnie a nyomdai előkészítés (kiadványszerkesztés) során:

  • segítse az olvashatóságot,
  • keltse fel a figyelmet a fontos részeknél,
  • nyújtson esztétikai élményt,
  • rendezze rendszerbe a tartalmat,
  • jelenítse meg a tartalmi tagolást,
  • tegye átláthatóvá a közölt írást,
  • mutasson a kiadványon keresztül átívelő egységességet.

A tipográfia építőelemei a nyomdai előkészítés, kiadványszerkesztés során

Ahhoz, hogy a tipográfiai szabályokat megfelelően alkalmazzuk a nyomdai előkészítés (kiadványszerkesztés) során, a következő elemeket kell megkülönböztetnünk egymástól. A szabályokat ezekre az elemekre külön-külön és együtt is vonatkoztatnunk kell úgy, hogy az az egység részeként jelenjenek meg. Ezek a következőek és később, külön kerülnek magyarázásra:

  • betű,
  • sor,
  • sorcsoport,
  • szövegtömb,
  • grafikai elemek (képek, díszítőelemek, illusztrációk).

A tipográfiai rend

az a segítő eszköz a tervezés, nyomdai előkészítés (kiadványszerkesztés) során, ami egységessé és következetessé teszi a kiadványt, segítve ezzel az átláthatóságot és a megértést. Ezek a visszatérő stílusok egyaránt vonatkoznak a betű tulajdonságaira, címrendszerre, térközökre stb. és legfontosabb szabályuk, hogy a kiadvány teljes terjedelmében a tartalommal összefüggően azonosak legyenek. Ilyenek a következő stílusokra vonatkozó irányelvek:

  • olvasási rend,
  • hierarchikus rend,
  • elrendezés rendje,
  • táblázatok rendje,
  • képek rendje.

Nyomdai előkészítés Adobe programokkal

Kulcsszavak: nyomdai előkészítés, kiadványszerkesztés, nyomtatás, kiadványszerkesztő programok