Link to https://g.page/CoPrintNyomda
1123 Bp. Alkotás utca 39/A (bejelentkezéssel)

Nyomdai papírtípusok és felhasználásuk

Papírtípusok

Minden papír alapú nyomtatványhoz – elsősorban rendeltetése szempontjából – meghatározható a legalkalmasabb papír minősége. A papír vastagságát 1 négyzetméterének grammsúlya határozza meg. Felhasználás szempontjából ez az a tulajdonság, amit leginkább figyelembe veszünk. E szerint például a névjegykártya vagy egy borító időtálló és gyűrődést kivédő erősségűnek kell lennie, míg egy szórólap vagy levélpapír egyszeri használatot szolgál, ennek megfelelően vékonyabb papírra készülhet.

Nyomdai papírok és felhasználásuk a nyomtatásnál

Az alábbi táblázatban található papírvastagságra utaló grammsúlyokat munkatípusokkal párosítottuk, hogy beazonosításukat könnyebbé tegyük. Az adatok iránymutatóak, felhasználástól függően eltérhetünk tőlük.

 

Nyomtatványtípus
Vastagság
Levélpapírok, űrlapok, 1 színű könyv belíve 80 g
Szórólapok, plakátok 80–200 g
Színes könyvek belívei 115–130 g
Brosúrák, termékismertetők 115–150 g
Dossziék 250–300 g
Névjegykártyák, képeslapok, meghívók 300 g

 

A papír súlya mellett a másik jellemző tulajdonsága a papír felületének megjelenése. Ez a tulajdonsága befolyásolja a nyomtatás megjelenésének a minőségét. E szerint megkülönböztetünk felületkezelt és kezeletlen papírokat. A felületkezelt papírok biztosítják a nyomat legszebb megjelenését. Ennek legnagyobb jelentősége a négy szín nyomtatásoknál van. A nyomdaipari nyomtatáshoz használt papírok színe általában fehér vagy ennek valamilyen tónusa pl. enyhén sárgás. A különböző alapszínekkel rendelkező nyomtatványoknál az alapszínt nyomtatás útján viszik fel a papírra. Léteznek anyagában színezett papírok is, de ezek inkább kis példányszámú és egyszerű nyomtatványokhoz használatosak.

Az alábbi leírásban a P.O.S rendszerben jelenleg szereplő papírtípusokat leírását találhatja meg.

Ofszet papír

  • Tömeg: 80g, 90g, 100g, 150g, 170g, 200g, 250g, 300g
  • Leírás: Matt felületű, jó tartású, jó fehérségi szintű papír. Felülete megegyezik az átlagos fénymásoló papír felületével. Írni tollal, filctollal és ceruzával is lehet rá. Felülete mázolatlan, felületén finoman érezhetőek a papírrostok.
  • Felhasználás: Levélpapírok, egyedi nyomtatványok, űrlapok, tájékoztatók, feketefehér szórólapok

Műnyomó

  • Tömeg: 90g, 135g,  150g, 200g, 250g, 300g
  • Leírás: Kiváló fehérségi szintű és tartású, többféle vastagságban választható papírtípus. Színvisszaadó képessége kiváló. Írni tollal és filctollal lehet rá. Felülete sima, többször mázolt.
  • Felhasználás: Fényképes tájékoztatók, brosúrák, plakátok, színes szórólapok, névjegyek, színes meghívók, dossziék

Kreatív karton

  • Tömeg: 150g, 250g 
  • Leírás: Bordázott felületű, anyagában enyhén színetett papír (hófehér, törtfehér, natúr színek). Nyomdánk a jó minőség miatt a Boheme (régi nevén Rives) papírt használja. Ára miatt alacsony példányszámokhoz javasolt.
  • Felhasználás: Meghívók, névjegyek, ültető kártyák

További információ: Papírtípusokról bővebben

Öntapadós matrica

  • Leírás: Jó fehérségi szintű és színvisszaadó képességű öntapadó. A hordozótól könnyen elválasztható, jó ragadó képességű. Létezik fix és visszaszedhető, illetve hátul riccelt és sima kiszerelésben is.
  • Felhasználás: Árucímkék, propaganda matricák, vonalkódok

 

Léteznek kisebb grammsúlyú papírok is, mint pl. az újságnyomó vagy LWC papírok (45–75 g-ig), de ezeket tekercsnyomó gépeknél szoktuk használni.

 

Javasoljuk elolvasni másik cikkünket a papírokról: 

Méretekről: Nyomdaipari szabványméretek

 

 

Kulcsszavak: papírtípusok, újság, meghívó, névjegy, szórólap, könyv, prospektus, dosszié