Link to https://g.page/CoPrintNyomda
1123 Bp. Alkotás utca 39/A (bejelentkezéssel)

Kifejlesztették a mesterséges napfényt?

Kifejlesztették a mesterséges napfényt, aminek látványa megtévesztésig hasonlít az igazira. Miért fontos ez? A nyomdaiparban fontos szerepe van a színellenőrzésnek. Az, hogy milyennek látunk egy színt, többek között az is befolyásolja, hogy milyen körülmények között nézzük a nyomtatásra került szórólapot, könyvborítót, prospektust. Ilyen befolyásoló tényező a papír típusa vagy a nyomtatott termékre eső fény is.

  

„Sötétség nélkül semmi jelentősége nem lenne a világosságnak."
Fekete István

 

Az emberi agyat és a kamerákat is megtéveszti egy új technológia. Úgy tűnik, mintha igazi napfényt látnánk. Az olasz CoeLux által fejlesztett megoldás LED-eket és nanorészecskéket használ, és ezek segítségével a természetben is működő Rayleigh-(fény)szórást utánozza le. Az eredményt természetes kék égnek és a nap által sugárzott meleg fénynek érzékeli az ember, a helyszíni beszámolók szerint a valóságban még élethűbb a hatás, mint a fotókon.

 
Nyomtatás ellenőrzése természetes fénynél a nyomdában  

 

Bár az olasz vállalat és az Insurbia Egyetem által 10 éve fejlesztett technológia alkalmazása egyelőre igencsak drága (egy-egy ilyen “ablak” ára 16 millió forintnál kezdődik), ha elterjed és olcsóbb lesz, több területen is komoly hatása lehet.

A felhőkarcolók mellett a föld alatti mélyépítésű tornyok is népszerűvé válhatnak, ezek elterjedését ugyanis eddig az is akadályozta, hogy a földszintnél mélyebben lévő emeletekre már biztosan nem jut semmilyen természetes(nek ható) fény. Szintén jól jöhet a hatalmas plázákban lévő ablak nélküli üzletekben, metrómegállókban, illetve minden más ablak nélküli helyszínen. – írja a ZöldTrend.hu

 

Kapcsolódó videó: https://youtu.be/aJ4TJ4-kkDw

 

 Megosztom, mert érdekes!